Det är inte bara i de stora städerna stickerskorna vill ha ny inspiration, i april har jag blivit inbjuden av Garn & Väv Mix I Byn i Fellingsbro för att hålla två workshops. På lördag eftermiddag har Katarina dessutom lovat trevlig socialstickning. Bor du i närheten eller vill åka dit så tror jag att det fortfarande kan finnas någon plats kvar.
Plats: Garn & Väv Mix i byn

För att få utbyte av kursen bör du behärska räta och aviga maskor.
Ta med garn (gärna ullgarn i olika grovlekar) ) i minst två färger att provsticka i och passande stickor. Anteckningsmaterial och sax brukar vara bra att ha med.
SÖNDAG 10.00-12.30 Sticka flerfärgat Bellismönster
Basen i mönstret är Bellismönster och Stjärnmönster som kombineras med lyfta maskor för att på ett enkelt sätt få fram mönstereffekten. man stickar med två olikfärgade garner, men endast ett i taget. Bellismönstret (Daisy stitch) och Stjärnmönstret (Star stitch, förekommer bl a som bottenmönster inom den Estniska spetsstickningen) ser väldigt lika ut men stickas lite olika. På bellismönstret stickas mönstermaskan från avigsidan och på stjärnmönstret från rätsidan. Vi kommer att sticka mönstret både fram- och tillbaka samt runt
För att få utbyte av kursen bör du behärska räta och aviga maskor.
Ta med garn (gärna ullgarn i olika grovlekar) i minst två färger att provsticka i, passande stickor och virknål. Anteckningsmaterial och sax brukar vara bra att ha med.
Kommentarsfältet är stängt